12 přednášek na Matfyzu o webu v roce 2012

12 přednášek na Matfyzu o webu v roce 2012

Už čtvrtý rok v letním semestru vedeme i s Robem na Fakultě matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislavě seminář o komplexních webových aplikacích. Je to volitelný předmět 2-INF-168 Pokročilé webové systémy - návrh, vývoj, provoz. Tento semestr se nám podařilo díky Martinovi Homolovi seminář dostat do rozvrhu i pro aplikované informatiky jako volné pokračování jeho přednášky Moderní přístup k webdesignu. Proto jsme obsah oproti minulému roku upravili a rozšířili o nová témata: webová analytika a weby a aplikace pro mobilní zařízení.

Martin Krupa usability přednáška FMFI UKCílem je seznámit studenty s tvorbou webových aplikací z pohledu reálného nasazení v praxi. Nejprve se seznámíme s cyklem života webové aplikace, od zadání, přes specifikaci, implementaci, až po provoz. Tímto cyklem postupně projdeme, přičemž budeme věnovat pozornost praktickým problémům jako jsou výběr vhodných technologií, metodologií a nástrojů, dále tvorba informační architektury a intuitivních uživatelských rozhraní podle principů User Experience, informační bezpečnost, monitoring a optimalizace jako i další aspekty. Studenti si jednotlivá témata prakticky vyzkouší realizací konkrétních miniprojektů.

Věřím, že pro studenty je přínosem, když jim vyprávíme o naší každodenní práci. Snažíme se i o účast odborníků z jiných firem. Pro nás je osvěžením konfrontace s mladými schopnými lidmi, zajímá nás jejich pohled na témata kolem webu a internetu.

Předběžný program na tento semestr:

 1. Životní cyklus webové aplikace a co musí obsahovat požadavky na návrh, vývoj a provoz webů
 2. Informační architektura
 3. Použitelnost (usability) webových aplikací 
 4. Technologie vývoje webových aplikací (Java, .Net, LAMP, Ruby, Google nástroje a produkty, ...)
 5. Web Content Management Systems (CMS)
 6. Bezpečnost webových aplikací
 7. Provoz a optimalizace webových aplikací (cloud computing)
 8. Intranety
 9. Search Engine Optimisation (SEO), online marketing a sociální sítě
 10. Webová analytika
 11. Weby a aplikace pro mobilní zařízení
 12. eCommerce

Podrobné informace o semináři najdete v naší ui42 wiki. Seminář je na Matfyzu v Mlynské dolině v matematickém pavilonu v "akváriu" č. XI každou středu v čase 16:30-18:00.

Pozvánky na semináře budu pravidelně posílat přes svůj twitter @martinkrupa.

Znovu se na seminář i s Robem těšíme! Začínáme tuto středu 15. února. Na shledanou každou středu v Mlynské dolině až do 16. května 2012.

Přečtěte si také

Konzultace zdarma

S čím byste potřebovali pomoci?

Vyberte všechny možnosti, které se vás týkají

Potřebujete ještě s něčím pomoci?

Vyberte si další oblast

Zanechajte nám na vás kontakt

Formulář byl úspěšně odeslán.