UX design

Čo to znamená

User Experience design můžeme do češtiny přeložit jako návrh uživatelského zážitku. Na rozdíl od grafického designu se při návrhu User Experience nezaměřujeme výhradně na vzhled, ale hlavně na funkčnost, použitelnost nebo srozumitelnost navrhovaného produktu.

Viac info

User Experience lze navrhovat pro různé typy produktů a služeb:

  • digitální produkty a zážitky, jako jsou webové stránky, aplikace, rozhraní TV, nebo např. dotykové obrazovky v obchodech nebo úřadech.
  • fyzické produkty a výrobky - od kuličkového pera až po autobus, navrhnout jak bude produkt vypadat, jak snadno se s ním naučíte pracovat nebo jaký zážitek máte při jeho rozbalování.
  • služby, procesy a postupy - častým příkladem je státní správa, kdy občané musí vykonat předepsané aktivity pro vyřízení např. dokladů nebo povolení. Nebo proces reklamace zboží v obchodě. Dobře navržený proces s důrazem na uživatele může toto velmi zjednodušit (nebo zhoršit).
  • interiéry a exteriéry - je důležité navrhnout budovu tak, aby se v ní dobře orientovalo, měla prostory, které její uživatelé budou potřebovat a aby se v ní cítili dobře. Dobrý design je o to důležitější, že chyby na nemovitostech se později napravují jen těžko a velmi draze.

Jak UX designéři zajišťují kvalitní UX design?

  • UX výzkum - pomocí různých výzkumných metod shromažďujeme informace o potřebách a očekáváních uživatelů*ek.
  • Prototypování a navrhování - na základě zjištění z výzkumu se navrhne budoucí vzhled, obsah a funkčnost produktu. Návrhy se mohou zpracovat do formy prototypu, který připomíná reálný produkt, ale má omezený rozsah a funkce, aby se dal před posunutím "do výroby" otestovat.
  • Testování - testování prototypů s reálnými uživateli umožňuje "vychytat" chyby dříve, než by se nákladně programoval reálný web a později v něm byly nalezeny problémy s použitelností nebo porozuměním produktu.
  • Iterace - uvedený postup se opakuje, ideálně do nekonečna, protože je potřeba neustále naše produkty zlepšovat nebo reagovat na vývoj trhu nebo novější technologie a trendy.


Dobrý UX design v konečném důsledku vede ke zlepšení spokojenosti uživatelů a zákazníků, jejich vyšší loajalitě, zvýšení konverzních poměrů a celkovému růstu podnikání.

Konzultace zdarma

S čím byste potřebovali pomoci?

Vyberte všechny možnosti, které se vás týkají

Potřebujete ještě s něčím pomoci?

Vyberte si další oblast

Zanechajte nám na vás kontakt

Formulář byl úspěšně odeslán.