Čím dál více firem se zamýšlí nad možnostmi vývoje vlastního redakčního systému. Nebojí se investovat tučné sumy do vlastního softwaru a očekávají výsledky. Vyplatí se to ale každému? Co když jsou to zbytečně vyhozené peníze?
Podívejme se na výhody a nevýhody CMS z vlastní dílny oproti volně dostupným (open source) nebo komerčním CMS.
Výhody
Váš CMS je ušitý na míru – vy víte nejlépe, co a jak potřebujete mít. Svůj tým máte vždy po ruce a když je třeba něco předělat, tak se to předělá velmi rychle. Redakční systém můžete měnit za pochodu a máte ho plně pod kontrolou. Dokumentaci vlastníte vy a vše je ve vašich rukou.
Přizpůsobená funkčnost – ve vlastním CMS si můžete zapracovat firemní procesy a postupy tak specificky, jak to běžný komerční nebo open source redakční systém neumožňuje. Váš kód můžete neustále modifikovat a vylepšovat, přizpůsobovat ho aktuálním trendům, požadavkům a praxi.
Nemusíte řešit licence – žádné pravidelné poplatky za používání cizího CMS neplatíte. Právo na používání máte jen vy a je jen na vás, jak s vaším CMS naložíte.
Můžete na něm vydělat – pokud je váš redakční systém speciální, výjimečný nebo zaplňuje díru na trhu a vy máte pocit, že váš software může být užitečný i pro další firmy, nic vám nebrání začít ho v budoucnosti prodávat.
Nevýhody
Velké výdaje – vývoj vlastního softwaru je nákladný na čas i na peníze. Je dost možné, že se poměrně rychle dostaví okamžik, kdy vás přejde počáteční nadšení, ale do vývoje jste už investovali tolik peněz, že pokračovat v něm bude jediný logický krok.
Velké riziko – především v případě, že podnikáte sami, jdete o rizika, že investujete množství financí do projektu, který nevyjde dobře.
Nedostatek kvalifikovaných lidí – ve sféře informačních technologií se točí nemalé peníze a může se stát, že vaše kvalitní vývojáře vám odláká konkurence za dvojnásobek platu. Pokud mají vaši zaměstnanci rodiny a hypotéky a vy čekáte, že budou vůči vaší firmě loajální, možná od nich očekáváte příliš.
Pokud se vám podaří sehnat kvalitní lidi, problém bude optimálně je vytěžit, protože mají pracovat jen na jednom projektu. Agentura s velkým týmem a více projekty umí programátory flexibilně alokovat podle aktuální potřeby. Malý tým, který vyvíjí jeden projekt, buď nestíhá řešit všechny požadavky (nejčastější případ) nebo není dostatečně vytěžený a platíte ho zbytečně.
Bezpečnostní update – čím bude vaše stránka větší a čím více vám bude vydělávat, tím bude atraktivnější pro útoky hackerů. U vlastního CMS musíte neustále řešit zlepšování bezpečnosti systému, což pohltí další čas a finance.
Komu se tedy vyplatí investovat do vývoje vlastního CMS?
Náš kolega Milan Kurečko doporučuje:
„Do vývoje vlastního softwaru se pusťte, pokud svým CMS řešíte velmi specifický problém, například potřebujete speciální redakční systém pro realitní nebo cestovní kancelář. Představte si, že jste například 5 let prodávali zájezdy, vyzkoušeli jste 3 různé CMS, žádný vám nevyhovoval a teď už z vlastní praxe víte, co přesně potřebujete. Tehdy se vyplatí investovat."
Kromě toho doporučujeme vlastní redakční systém v případě, že:
- máte na účtu dost financí
- nejsou ve časové tísni, máte dost času na vývoj
- netlačí vás podnikatelská očekávání rychlého zisku
- vývoj vlastního CMS nebo webu, který jím vyvíjíte, není hlavním zdrojem vašeho obživí
- dokážete vytvořit a manažovat svůj tým – např. máte zkušený kolektiv 20 vývojářů, kteří dokážou rychle tvořit a implementovat změny, šéfa vývoje, který ví, co dělá, zaběhnuté procesy a umíte případné odcházející lidi šikovně nahradit
- váš technický architekt a hlavní vývojář systému je zároveň zakladatelem nebo jedním z majitelů firmy (nehrozí, že firmu opustí)
- máte ambici váš redakční systém dále rozvíjet a později možná i prodat.
V případě, že jste se v tomto popisu nenašli, máte na výběr tyto alternativy - použít komerční CMS, (ve kterém vyvinete web vlastními silami nebo s externí firmou), zvolit jednoduchý systém na pronájem nebo použít open-source CMS (které rozchodíte vlastními silami, případně s pomocí externích programátorů). Řekneme si o nich více v dalších článcích.