Minulost a budoucnost IT
(Before and After)
Roman Kišš
Microsoft Most Valuable Professional (MVP) za roky 2003 - 2013
konstruktér prvního slovenského osobního počítače PMD 85
28. 5. 2015 v 14.30 hod. v Turingově velké učebně -1.58 na FIIT STU v Bratislavě, Ilkovičova 2 (v Mlynské dolině)
1. Jak vznikly počítače PMI 80, PMD 85, DIDAKTIK ALFA, PC88
2. Nejúžasnější (nejperspektivnější) technologie současnosti (Windows Azure Extreme) Metadata Driven Architectures, Cloud Technologies, Event Architecture Styles, Patterns and Practices, Declarative Programming, etc., using the edge of the Microsoft Technologies.
Organizátoři a sponzoři:
- Fakulta informatiky a informačních technologií STU v Bratislavě
- Výpočetní středisko SAV – Stálá výstava dějin výpočetní techniky na Slovensku
- Microsoft Slovakia, spol. s r. o.
- ui42, spol. s r. o.
Ing. Roman Kišš
Ing. Roman Kišš začínal ve světě IT jako návrhář integrovaných obvodů v n.p. Tesla Piešťany, kde z vlastní iniciativy navrhl v Československu první jednodeskový počítač PMI 80 a později i první osobní počítač PMD 85. Pokračoval počítači Didaktik Alfa a PC 88. To mu, jako malým zázrakem, ale hlavně vlastní pracovitostí pomohlo splnit si „americký sen“, který odstartoval v Kanadě. Z hardwaristy se stal softwarista a dnes žije a pracuje v Kalifornii. Poslední roky se zabývá budováním aplikačních "framework-ů" a Metadata Driven architektur postavených na technologiích společnosti Microsoft pro významné americké a světové finanční společnosti. Je držitelem deseti ocenění Microsoft Most Valuable Professional (MVP) za roky 2003 - 2013. V současnosti je respektovanou, vlivnou IT osobností ve společnosti Microsoft.
Seriál Slovenské počítače
Několik inspirujících příběhů se nám podařilo dát dohromady s Ing. Štefanem Kohútem z SAV a redaktorem Matejem Dumanem z Hospodářských novin v seriálu Slovenské počítače. Jsou to články ale hlavně videorozhovory a vrcholem byla přednáška Ing. Romana Kišše naživo. Tady je:
- HNonline: První slovenský počítač zachraňoval životy a stavěl tanky (analogový počítač - prof. Ing. Ivan Plander, DrSc.)
- HNonline: Slováci vymysleli "superpočítač", kterému konkurovali jen Američané (RPP-16 - prof. Ing. Ivan Plander, DrSc.)
- HNonline: Slovenský počítač, díky kterému jsme dohnali Ameriku. V roce 1978 (SMEP)
- Denník N: V Tesle tajně postavil první osobní počítač – legendu PMD 85, Piešťanský mikropočítač displejový (PMD 85 - Ing. Roman Kišš)
- HNonline: Nejvýkonnější počítač světa byl v Pentagonu. A v Bratislavě (SIMD)
- HNonline: I Slovensko mělo svého Steva Jobse. Takto vznikl náš Apple (PMD 85 - Ing. Roman Kišš)
Na Slovensku je mnoho dalších lidí, kteří mají mnoho zkušeností, zejména technických ale i projektových a organizačních. Slyšel jsem o využití non-SQL databáze při prvním pokusu o elektronizaci zdravotnictví ze začátku sedmdesátých let. Zřejmě jedním z našich největších start-upů bylo Výzkumné výpočetní středisko OSN v Bratislavě na Patrónce, kde mimo jiné zavedli rodná čísla a IČO v Československu.
Chcete pomoci?
Pokud máte osobní zkušenosti, předměty, dokumenty, fotografie týkající se historie informatiky na Slovensku, případně máte chuť a čas nebo finance, kterými můžete pomoci, napište do diskuze pod článkem nebo napište mi nebo napište Ing. Kohútovi.
```